• POPIS PROJEKTU

•

Granty EHP pre Finančný mechanizmus EHP Nórske granty pre Nórsky finančný mechanizmus Štátny rozpočet Slovenskej republiky

Názov projektu : „Učíme sa prírode porozumieť a chrániť ju“

Názov programovej oblasti: Prispôsobenie sa zmene klímy – prevencia pred povodňami a suchom

Výstup programu: Zvýšenie povedomia a vzdelania v oblasti prispôsobenia sa zmene klímy

Popis projektu:

Škola môže ovplyvniť dopady klimatických zmien na krajinu dvoma spôsobmi

• reálnymi zásahmi do okolitej prírody, čím ovplyvní mikroklímu v najbližšom okolí
          •  výchovou povedomia potreby ekologického myslenia a správania u žiakov, rodičov i verejnosti, čo je vklad hlavne do budúcnosti.
          •

V tomto duchu škola plánuje tieto aktivity:

1.Adaptačné opatrenia v  areáli školy:

a/ Založenie „francúzskej záhrady“ výsadbou okrasných drevín a kvetín s vodozádržným účinkom - tým vytvoriť v škole príjemné zákutia, ktoré poskytnú tieň, zadržia vlahu v letnom období;

b/ Založenie biozáhradky, ktorá poskytne liečivé bylinky, koreninové byliny, ale kyprením pôdy sa zvýši priesakovosť povrchovej vody do podložia;

c/ Vybudovanie učebne v prírode(altánok na výučbu počas horúcich dní, kedy je v učebniach s veľkými oknami enormne horúco);

d/ Projekt Stromy poznania- výsadba stromov v spolupráci s Lesmi SR v  školskom areáli tak, aby obsahovali reprezentatívnu vzorku drevín typických pre Kysuce;

e/ „Adoptuj si svoj stromček“- adresná starostlivosť jednotlivých žiakov o vysadené stromy, aby aj po viacerých rokoch spoznávali "svoj strom" ;

f/ Čistenie brehov Kysuce a potokov – predchádzanie záplavám  spôsobeným upchatím tokov nečistotami, keď sa hlavne v jarnom období po roztopení snehu objavuje veľa odpadov ;

g/ Vybudovanie trativodov pre odkvapové rúry na dažďovú vodu- z rozsiahlych striech na škole a telocvični treba odviesť dažďovú vodu do priepustných pieskovcových vrstiev pôdy a znížiť tak záťaž kanalizačnej sústavy.

2. Implementácia  problematiky klimatických zmien:

a/ zaradenie do učebných osnov všetkých ročníkov ZŠ v 15-tich predmetoch: prírodoveda, výtvarná výchova, vlastiveda, pracovné vyučovanie, informatika, biológia, fyzika, chémia, geografia, svet práce, tvorba životného prostredia, matematika, občianska výchova, slovenský jazyk, anglický jazyk.

b/ Formou blokovej a projektovej výučby sa žiaci oboznámia s poznatkami, k akým zmenám klímy dochádza, ako tieto zmeny ovplyvňujú bežný život človeka, ako ovplyvňujú hospodárstvo krajiny, zdravotný stav ľudí, energetiku, vodné a lesné hospodárstvo.

c/ Žiaci budú robiť praktické pozorovania, merania teploty, zrážok v rôznych ročných obdobiach, zostroja improvizovanú meteorologickú stanicu, budú počítať priemerné teploty a spracúvať štatistické údaje z meraní.

d/ S výstupmi sa budú žiaci prezentovať pred zahraničnými spolužiakmi formou elektronickej komunikácie, telemostu.

e/ Najlepšie práce budú na webovom sídle školy, kde je podstránka venovaná projektom školy.

Tieto aktivity, kde žiaci sami svojimi pozorovaniami a zaujímavými metódami získajú poznatky, by mali poukázať na vážnosť problematiky klimatických zmien a potrebu globálneho chápania tejto problematiky.

3.Spolupráca so zainteresovanými inštitúciami . Pri riešení projektu chceme spolupracovať s našimi obvyklými partnermi - s Obecným úradom v Podvysokej, Štátnymi lesmi, CHKO Kysuce, s Inštitútom aplikovanej ekológie Daphne, SHMU, s Kysuckou hvezdárňou.

Partneri projektu:

1. Stenbråten Aktivitetsskole, Stenbråtveien 89, 1283 Oslo